Teknoloji

Oppo 10000 mAh ile yetinmiyor, sırada 12000 mAh var

Oppo 10000 mAh ile yetinmiyor, sırada 12000 mAh var

Oppo’nun yaklaşık 12.000 mAh tipik pil kapasitesine sahip bir telefon üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. XpertPick’in aktardığı sertifika bilgileri, PNC110 model numaralı cihazın bu kapasiteyle tanıtılabileceği beklentisine dayanak oluşturuyor; 12.000 mAh değeri kesinleşmiş bir teknik özellik değil. Haberde cihazın Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığından (MIIT) onay aldığı belirtiliyor. Henüz telefonun ticari adı veya teknik özelliklerinin tamamı bilinmiyor. Bununla birlikte sertifika belgelerinde yer alan pil bilgileri, Oppo’nun uzun pil ömrüne odaklanan telefon seçeneklerini genişletebileceğine işaret ediyor.

Kaynağın metninde nominal kapasite 11.460 mAh olarak aktarılırken, aynı sayfada yayımlanan sertifika ekran görüntüsünde 11.640 mAh yazıyor. Orijinal kayıt bağımsız olarak teyit edilemediğinden, bu iki rakamdan biri kesin nominal kapasite olarak kabul edilemiyor. XpertPick, tipik kapasitenin yaklaşık 12.000 mAh olabileceğini değerlendiriyor; bu değer henüz üretici tarafından doğrulanmış değil. Benzer şekilde, farklı üreticilerin telefonlarında da sertifika belgelerinde belirtilen kapasite ile pazarlama materyallerinde kullanılan değer arasında belirli farklılıklar görülebiliyor. Dolayısıyla aktarılan bilgiler, Oppo’nun daha yüksek kapasiteli bir pil üzerinde çalışıyor olabileceğine işaret ediyor; kesin kapasite için ek doğrulama gerekiyor.

Oppo’nun 12000 mAh pilli telefonu A serisine katılabilir

PNC110 model numaralı telefonun hangi ürün ailesine dahil olacağı henüz netlik kazanmış değil. Bununla birlikte Oppo’nun yakın zamanda 10000 mAh pilli A7 Pro Max modelini tanıtmış olması, yeni cihazın da A serisi altında sunulabileceği ihtimalini gündeme getiriyor. Şirketin bu seride pil kapasitesine ağırlık veren modeller sunması, özellikle şarj süresinden çok kullanım süresini önceliklendiren tüketicilere yönelik seçeneklerin artmasını sağlayabilir. Ne var ki sertifika kaydında telefonun ticari adına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bu nedenle PNC110’un A serisinin bir üyesi olacağı yönündeki değerlendirmeler şimdilik kesinlik taşımıyor.

MIIT kayıtları, telefonun çift SIM kart desteğiyle 5G mobil ağlarına bağlanabileceğini de doğruluyor. Bunun dışında işlemci, ekran, kamera sistemi, bellek seçenekleri ve şarj gücü gibi teknik özelliklere ilişkin herhangi bir ayrıntı paylaşılmış değil. Özellikle 12000 mAh seviyesindeki bir pilin hangi hızda şarj edileceği, telefonun günlük kullanım deneyimini doğrudan etkileyebilecek unsurlar arasında bulunuyor. Yüksek pil kapasitesi, uygun donanım ve yazılım optimizasyonlarıyla birlikte daha uzun kullanım süresi sağlayabilse de tek başına pil ömrünü belirlemiyor. Ekranın enerji tüketimi, işlemcinin verimliliği ve bağlantı özellikleri de telefonun tek şarjla ne kadar süre çalışacağını etkiliyor.

Bunun yanında bu büyüklükte bir pilin telefonun fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi de dikkate alınmalı. Pil kapasitesinin artması, kullanılan hücre teknolojisine bağlı olarak cihazın ağırlığını ve kalınlığını artırabiliyor. Silikon-karbon gibi yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil teknolojileri ise üreticilere daha sınırlı bir hacimde yüksek kapasite sunma olanağı tanıyor. Buna rağmen Oppo’nun PNC110 modelinde hangi pil kimyasını veya hücre düzenini tercih ettiği henüz bilinmiyor. Telefonun boyutları ve ağırlığı açıklanmadan taşınabilirlik konusunda kesin bir değerlendirme yapmak mümkün görünmüyor.

Öte yandan MIIT sertifikasının alınmış olması, cihazın Çin pazarında kullanıma sunulabilmesi için gerekli düzenleyici süreçlerden birini tamamladığını gösteriyor. Fakat bu kayıt, telefonun tanıtım tarihini veya satışa çıkacağı bölgeleri tek başına doğrulamıyor. Oppo’nun söz konusu modeli Çin dışındaki pazarlara getirip getirmeyeceği de belirsizliğini koruyor. İlerleyen dönemde ortaya çıkabilecek yeni sertifika belgeleri ve resmi açıklamalar, PNC110’un donanımı hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Kaynakta çift SIM destekli 5G bağlantısı da aktarılıyor. Pilin yaklaşık 12.000 mAh tipik kapasiteyle tanıtılabileceği ise bir beklenti; kaynak içindeki nominal kapasite çelişkisi giderilmeden kesin bir rakam vermek mümkün değil.

Düzeltme — 5 Kasım 2026: 12.000 mAh değeri kesin kapasite yerine tipik kapasite beklentisi olarak nitelendirildi. Kaynak metni ve sertifika görselindeki farklı nominal kapasite rakamları nedeniyle belirsizlik açıklandı.

Günün Öne Çıkan Fırsatları

Juo 240W, altı cihaz için masaüstü şarj çözümü 3.299 TL
Juo 240W, altı cihaz için masaüstü şarj çözümü 3.299 TL
Satın Al
Razer BlackShark V3 X HyperSpeed, kablosuz oyun sesi 4.599 TL
Razer BlackShark V3 X HyperSpeed, kablosuz oyun sesi 4.599 TL
Satın Al
ASUS ROG Strix 1200W Platinum, 4.392,83 TL indirimle 12.499 TL
ASUS ROG Strix 1200W Platinum, 4.392,83 TL indirimle 12.499 TL
Satın Al
KIOXIA U202 32 GB, günlük dosyalar için USB bellek 259 TL
KIOXIA U202 32 GB, günlük dosyalar için USB bellek 259 TL
Satın Al
TP-Link LS105GP, PoE+ destekli Gigabit ağ anahtarı 1.334,74 TL
TP-Link LS105GP, PoE+ destekli Gigabit ağ anahtarı 1.334,74 TL
Satın Al
Razer Goliathus Mobile, taşınabilir fare altlığı 81 TL indirimle 378 TL
Razer Goliathus Mobile, taşınabilir fare altlığı 81 TL indirimle 378 TL
Satın Al
Tümünü Gör Daralt
Tüm Fırsatları Gör

REKLAM — Bu içerikte satış ortaklığı bağlantıları bulunmaktadır. Bu bağlantılar üzerinden yapılan alışverişlerden Teknoblog komisyon kazanabilir. Satış ortaklığı açıklaması

Teknoblog artık WhatsApp'taGünün en iyi teknoloji fırsatları ve kaçırmamanız gereken büyük haberler, telefonunuza gelsin.
Kanala Katıl